Jēzus nāk drīz

 Latviski По русский In English

Roš Hašana 5774


 Visiem Šalom… Izraēlā sākas rudens svētki… 2013. gada 4. septembra vakarā- Jaunais 5774. gads. Tas tiek svinēts divas dienas: (1. un 2. tišrei mēneša datumos) Roš Ha-šana ir Dieva svētki, un to svinēšana ir Dieva noteikta Levītu grāmatā (3. Mozus –tulk. piez. ) 23: 24 - 25::


„Runā uz Israēla bērniem un saki: septītā mēneša pirmajā dienā jums jātur piemiņas sabats, ar taures skaņām sasaucot svētu sapulci. 
 
Lai nekāds darbs netiek darīts, bet jūs nesiet Tam Kungam uguns upuri.”

Šo svētku nosaukums, kā likums, skan Roš- Ha- Šana ( Gada galva). Tas ir vispārpieņemts nosaukums, taču šai dienai ir vēl trīs nosaukumi.

Pirmais nosaukums ir Zikaron Trua, kas nozīmē „atmiņas par triumfu” jeb, „prieka kliedziens”. Šim nosaukumam sākums rodams Ījaba grāmatā, kur rakstīts, ka Dieva dēli gavilēja no prieka, kad Dievs radīja debesis un zemi. Tāpēc, ka šī diena tiek uzskatīta par pasaules radīšanas dienu.

Otrs nosaukums ir Ijom Trua- burtiksi tulkojams kā „taures skaņas diena”. Šis nosaukums atrodams 3. Mozus 29: 1. Šajā dienā pieņemts pūst Šofaru, aicinot tautu uz grēku nožēlu un savas dzīves pārdomāšanu. Šajā dienā, uz Roš-ha-šana, visi ebreji rūpīgi izanalizē savu dzīvi un atzīst savas kļūdas, nepareizo rīcību un darbus. Šis ir laiks, kad viņi lūdz cits citam piedošanu un nāk lūgšanās pie Dieva, lūdzot žēlastību un piedošanu. Šajā dienā ir pieņemts, pēc pagātnes analīzes, izdarīt secinājumus no pagātnes un veidot plānus nākotnei ar nodomu izlabot pieļautās kļūdas.

Trešais nosaukums ir Ijom a Zikaron, kas nozīmē „piemiņas diena”-tas ir rabīniskais svētku nosaukums, jo rabīni māca, ka šajā dienā skan aicinājums visiem ebrejiem atcerēties savus grēkus pirms nākamās Izpirkšanas Dienas (Jom Kippur).  Ebreji tic, ka šajā dienā Dievs izdara spriedumu visai radībai, kam dzīvot, un kam jāmirst, kam tikt svētītam, un kam to liegt… tāpēc Jaunais Gads ebrejiem nozīmē rūpīgu sagatavošanos nākotnei.

Viennozīmīgi, ka vissvinīgākais brīdis šajos svētkos ir taures- Šofara pūšana. Esmu jau daudz rakstījusi par Roš-Ha-Šana svētiem (ko ēd, kā svin), šodien gribētos parunāt par taures skaņu. Kāpēc tiek pūsta Šofara taure?

Ir trīs galvenie iemesli, kāpēc tiek pūsta taure Šofars. Pirmais- tas ir aicinājums visiem ebrejiem atgriezties pie Dieva. Otrais – tās ir atgādinājums Izraēlai par Derību ar Dievu. Trešais- tas ir iedzīt izmisumā sātanu dienā, kad viņš vaino Izraēlu. Tiek uzskatīts, ka šofara skaņa traucē viņam pamatot savus apmelojumus.

Rabīns Saadija Gaons ir devis 10 īpašus iemeslus taures šofaras pūšanai:

  1. Atmiņas par Radīšanas dienu.
  2. Atskaites sākumu 10 nožēlas dienām līdz Jom Kippura (Tiesas Diena).
  3. Atmodināt cilvēkos Sinaja atklāsmi (atgādināt par derību).
  4. Izpildīt praviešu pavēli – brīdināt par nākošo tiesu.
  5. Atgādināt par cīņas skaņu par piemiņu Jeruzēlemes krišanai un par lūgšanu par Jeruzālemi.
  6. Atcerēties par Izāka nešanu upurim.
  7. Atgādināt cilvēkiem bijību Dieva priekšā (iemiesot bailes).
  8. Atgādināt par to, ka būs galīgā tiesas diena.
  9. Kā simbols galīgai Izraēlas apvienošanai.
  10. Paziņot mirušo augšāmcelšanos.

Lasot Rakstus, mēs arī redzam, ka Dievs Tas Kungs, īstenos noteiktas lietas, skanot taures skaņām, darīs Savas tiesas (Amosa gr. , Atklāsmes gr. ), tāpēc taures  Šofaras pūšana ir pravietiska rīcība.

Svētku laikā ir jāizskan kopumā 100 skaņām, kas iedalās 4 dažādās skanēšanas kategorijās.

  1. Tkija- tā ir ilgstoša vientuļa skaņa, kas simbolizē prieku un apmierinājumu
  2. Švarim- tās ir trīs īsas skaņas, kā triju pārtrauktu nošu kombinācija, kas simbolizē raudas
  3. Trua- tās ir pilnīgi īsas skaņas, ātra, 9 nošu kombinācija, kas simbolizē trīsas, skumjas un raudāšanu
  4. Tkija Gdola- tas ir „lielā tkija” jeb pēdējā taures skaņa. Šī skaņa simbolizē cerību, kas saistās ar atbrīvošanu. Tā ir gara, fināla skanējuma, nots.

Šajā skaņu simtā, pirmie trīs veidi tiek kombinēti brīvi, kā vadīs Dieva Gars, bet simtā skaņa- vienmēr ir Tkija Gdola. Ir arī citi pamatojumi šajos svētkos, piemēram, ja šie svētki iekrīt Sabatā, tad tiek atcelta taures Šofara pūšana un tiek pārcelta uz nākamo dienu, jo sabatā nedrīkst nest tauri (tas ir darbs).

Ir daudz leģendu par šo dienu. Piemēram, šajā dienā 

  • Nogāja plūdu ūdeņi.
  • Piedzima Ābrahāms un nomira tajā pašā dienā.
  • Jāzeps tika atbrīvots no cietuma.
  • Ir dzimuši Samuēls un Elīsa.

Jebkurā gadījumā, mums ir svarīgi saprast, ka Dieva ieliktiem svētkiem ir dziļa, pravietiska nozīme un tie norāda uz Dieva darbu dziļumiem. Mums ir svarīgi redzēt šajā visā tēlus priekš mums. Šofars ir pravietiskās balss tēls, Dieva balss tēls. Un es ticu, ka Tas Kungs aicina mūs „taurēt” par cilvēku atgriešanu pie Dieva, par grēku nožēlu un tiesām, par to, lai cilvēki sagatavotos brīdim, kad tiksies ar Dievu…

Ir divas pamata Rakstu vietas par draudzes paņemšanu un abos gadījumos tiek teikts, ka tas notiks, skanot taures skaņām.

1.Tesaloniķiešiem 4: 16 : „Pats Kungs nāks no debesīm, kad Dievs to pavēlēs, atskanot erceņģeļa balsij un Dieva bazūnei: tad pirmie celsies tie, kas ticībā uz Kristu miruši.”

1.Korintiešiem 15: 52: „Piepeši, acumirklī, pēdējai bazūnei atskanot. Jo atskanēs bazūne, un mirušie tiks uzmodināti neiznīcībā, un mēs tapsim pārvērsti.”

Tāpēc, nav izslēgts, ka draudzes paņemšana var notikt tieši šajos svētkos, kādā no gadiem, Šofara taurei skanot.

Es sveicu visus ar gada sākumu un novēlu visiem labus ierakstus Dzīvības grāmatā un, lai Dievs dod jūs žēlastību uz grēku nožēlu, lai jūs izlabotu to, kas labojams, un sāktu šo gadu „no baltas lapas” , kopā ar Dievu un Viņa plāniem.

ŠANA TOVA U METUKA (Laimīgu Jauno gadu!).


Ruta Estere

 

Avots: https://outpouring.ru/news/2013-08-31-6445

No krievu valodas tulkoja Inga Krūmiņa.

 

Komentāri (0)  |  2013-09-03 07:33  |  Skatīts: 2109x         Ieteikt draugiem       TweetMe   
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ